Vily Krocínka

« zpět

Lokalita

Pozemek s vilkami se nachází ve vyjímečné prvorepublikové vilové čtvrti Krocínka v pražských Vysočanech, kterou osídlovali významní lidé elektro-strojírenského průmyslu z nedaleké továrny Kolben a spol. v pozdějších letech známé jako ČKD. Nejvýznamnější stavbou této čtvrti je “Hajnova vila” leteckého konstruktéra a spolumajitele továrny Avia ing.Miroslava Hajna vystavěná v letech 1932-33 podle architekta české moderny Ladislava Žáka. Jako zázrakem zde na hlavní průjezdové ulici zůstala volná parcela na rozlehlé křižovatce ulic Klíčovská a Letňanská dočasně sloužící jako “park”.

Architekt / designér

Zadání pro architekta bylo na volném pozemku navrhnout 2 vilky v nadčasovém moderním pojetí, které by vhodně zapadly do okolní zástavby a elegantně uzavřely dvě uliční řady. Ke zpracování tohoto úkolu jsem nestandartně místo architekta vybrala a oslovila puristicky založeného designéra ing. Jana Padrnose z Třebíče. Jemu se místo velmi líbilo a tak tuto výzvu přijal. Jeho skicy s naznačeným tvarem a umístěním jedné vilky mě zaujaly a domluvili jsme se na spolupráci.

Během spolupráce jsme společně řešili detaily domu a při tom se ukázalo, že to byla šťastná volba, protože Jan Padrnos do domu okamžitě vnášel interiérové designově zajímavé prvky. Na mě bylo mu důvěřovat a dbát na zachování detailů při výstavbě, což né vždy bylo v konfrontaci se stavbou jednoduché, ale vždy vše dobře dopadlo, podle našich společných představ.

Obě vilky mají v sobě spoustu moderních nadčasových prvků jak v konstrukčním řešení tak v designových detailech.

  • ing.Jan Padrnos
    Vystudoval fakultu strojní ČVUT, ale již v době studií inklinoval k architektuře a designu. Pravidelně se prezentuje na mezinárodních výstavách v Miláně, New Yorku, Bruselu, Essenu se svými designovými kusy nábytku.
    http://www.blackbox.cz/data_6/soubory/30.pdf
    http://www.blackbox.cz/data_6/soubory/1.pdf
  • Iveta Blížilová
    Můj vybraný cit k architektuře a designu jsem v sobě nějakou dobu hledala, utřiďovala a tato doba nazrála právě tímto projektem. Jan Padrnos byl mým výborným učitelem a spolupráce s ním mě hodně bavila a naplňovala.

PRODÁNO

Fotografie exteriéru

Fotografie interiéru

© 2023 - Gradeo s.r.o.

Tyto internetové stránky používají soubory cookie k analýze návštěvnosti. Pokračováním v prohlížení těchto webových stránek souhlasíte s použitím cookies. Více informací zde.